top of page

A szoptatás
Mielőtt az anya melle elkezdené a tejtermelést, egy sárga színű anyag, a kolosztrum (előtej) termelődik, melynek immunológiai tulajdonságai vannak. A kolosztrumnak a tejnél magasabb a fehérje, ásványi anyag, az A vitamin, és a Nitrogén tartalma. A kolosztrum a baba gyomrában és beleiben kialakított védelemnek köszönhetően megóvja őt néhány betegségtől, mint például a paralízistől, vagy a tüdőgyulladástól, és segít a meconium – a belekben felhalmozódott kátrányszerű anyag- kiürülésében.
A kolosztrumban lévő makrofágnak nevezett sejtek elpusztítják a potenciálisan veszélyes baktériumokat.
A fő étkezés:
A tejtermelődés a szülés utáni 2-3. napon indul be, s az anyatej, kisbabád számára fontos vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Ide tartozik az agysejtépítő taurin is.
Míg a taurin nem alapvető aminosav, az anyatejben lévő magas koncentrátuma, annak szükségét jelzi, hogy ennek szükségességét a gyermek teste magától nem tudja kielégíteni. Vajon mekkora a tápszer vagy a tehéntej taurin tartalma? Semennyi! A gyermekek agyában ennek az „okos” anyagnak a rendkívüli magas szintje azt jelzi, hogy fontos az agy növekedése szempontjából. Az agy növekedésének 96%-a a gyermek 5 éves koráig történik. Azokban a kultúrákban ahol a gyermek által kezdeményezett elválasztódás a gyakorlat, az átlag életkor elválasztódáskor - ki is találhattad – 5 éves korra tehető.
Létezik két általános megállapítás az anyatejről: az egyik, hogy kicsi a vastartalma, a másik pedig hogy hiányzik belőle a D vitamin. A tény az, hogy az anyatej elegendő mennyiségű tápanyagot tartalmaz, ha az anya kiegyensúlyozott étrendet tart, s napi kalória bevitelét 3500 kalóriára emeli.
Az igaz hogy a tápszer és a tehéntej több vasat tartalmazhat, mint az anyatej, ez azonban ezekben olyan formában található meg, mely gyengén szívódik fel. Az ily módon táplált csecsemők kb. 6 hónapos korukra vérszegényekké válhatnak, ha nem kapnak kiegészítő vaspótlást. Ez azonban nem igaz a szoptatott csecsemőkre, Japánban, gyermekek egy csoportját táplálták két éves korukig kizárólag anyatejjel minden nehézség nélkül.
Ami pedig a D vitamint illeti, kutatók sok pénzt és időt fordítottak arra, hiába, hogy megtalálják ezt a fontos tápanyagot az anyatej zsírosabb részében. És végül hol találták meg? A vizesebb részében, amit megsemmisítettek. A tudósok rájöttek, hogy egy szoptatott csecsemőnek nincs szüksége kiegészítő D vitaminra... még akkor, sem ha a mama eszkimó, és nem látja a napot 6 hónapon át!
Betegség megelőzés:
Egy másik jótékony hatása az anyatejnek a betegségekkel szembeni ellen állóképesség. Az anyatej 37 ismert immunológiai mechanizmust tartalmaz, ezek a szoptatás teljes időtartama alatt jelen vannak benne.
Ezek a következő kategóriákba sorolhatók: védelmező baktériumok, enzim „támadók”, fehérje összekötők, antivírus „képviselők”, és antitest védelmezők.
Ezeknek a „vad” mechanizmusoknak az a munkája hogy megtalálják és elpusztítsák a csecsemő számára veszélyt jelentő vírusokat és baktériumokat, biztosítva számukra a megfelelő fehérje és tápanyag ellátást. Ezek közül 17 elpusztul (az E coli baktérium megjelenésével) amint a csecsemő cukros vizet kap, vagy elkezd szilárd táplálékot enni. A folyamat nem visszafordítható.
Átfogó tanulmányok kimutatták, hogy a tápszerrel etetett babák gyakrabban betegek, mint szoptatott társaik. Ezt bizonyítja a következő táblázat:
Betegség gyakorisága, per 1000 Páciens
Szoptatott
Tápszerrel etetett
Otitis media (középfülgyulladás)
3.4
6.3
Hányás és hasmenés
2.0
4.9
Akut alsó légúti megbetegedés (tüdőgyulladás)
0.34
4.3
Kórházi felvétel
0.34
2.9
Egy indiai kutatás szerint, (ahol a szoptatás inkább a norma, mint kivétel), 3684 csecsemőt figyeltek meg. A 2031 szoptatott csecsemő közül 7 kapott tüdőgyulladást, míg az 1653 cumisüvegből táplált csecsemő közül 48 kapta meg a betegséget.
Ha meg vagy fázva ne félj attól, hogy szoptatással továbbadod gyermekednek! Bámulatra méltó módon, az anya betegségének kezdete utáni 4. napon fehér vérsejtek jelennek meg az anyatejben, - ezek az anya teste által termelt sejtek olyan sejtek melyek elpusztítják az adott vírust vagy baktériumot! Így gyermeked az anyatejjel ellenszerhez jut az adott betegséggel szemben. Ez a (gyógyító) folyamat természetesen akkor működik hatékonyabban, ha először az anya lesz beteg. Szerencsére az anyák legtöbbször eléggé előzékenyek, és ők betegszenek meg előbb.
Szoptatás alatti gyógyszerszedés:
Általánosságban, a szoptatás ideje alatt, jobb elkerülni a gyógyszerszedést. Az Aspyrint is körültekintéssel kell alkalmazni, mivel a felnőtt adag 1/12 része megfelel egy 5 kilós gyermek teljes adagjának.
Ne felejtsd el, hogy a méhlepényen keresztül felszívódó gyógyszerek nem feltétlen szívódnak fel az anyatejben, mivel a méhlepény és a mell, különböző fajta átvivő szervek.
A szoptatás előnyei a mama számára:
A szoptatás egyik jótékony hatása az anyára nézve, a prolaktin hormon termelődése, melyről az állatkísérletek bebizonyították, hogy anyai viselkedést idéz elő.
Egy másik „szoptatáskori” hormon, az Oxytocin, mely segít az anyatej mellbimbókhoz vezető tejcsatornákba jutásában, illetve, elősegíti az anya pihenését. Az anya méhének normális méretűre való összehúzódását a csecsemő szopása is segíti, csökkentve a vérveszteséget.
Természetesen, széles körben elismert a szoptatás által elősegített szülő-gyermek közötti kötődés kialakulása. Ez érdekes megvilágításba helyezi a szoptatást. A csecsemő sok agysejttel rendelkezik, de nem sok haszna van, ha a sejtek nincsenek összekapcsolódva. Ezeket a sejteket összekötő idegrostokat dendriteknek hívják. És mitől fejlődnek a dendritek? Valószínűleg azt gondolod, hogy az anyatejtől, ugye? Nem! Az érintés az, ami a dendriteket fejleszti. Ha kézbe veszed, simogatod, megérinted kisbabádat, vagyis olyan dolgok melyeket szoptatás közben az anyák természetesen csinálnak, segítesz kisbabádnak, hogy a természet szándéka szerint fejlődjön, mint testileg, mint érzelmileg.
Mikor kezdjük el a szilárd táplálék bevezetését:
Ha ez az anyatejnek nevezett híg, vizes anyag ennyire jó, mikor kell elkezdeni a kisbabát (igazi) étellel táplálni? Ezt a kérdést nehéz megválaszolni. A közelmúltban végzett kutatások kimutatták, hogy a pepszin – mely a legtöbb fehérje megemésztésére szolgál – nincs jelen a csecsemő gyomrában 7 hónapos kora végéig, s csúcspontját nem éri el a gyermek 18. hónapos koráig. Véletlen egybeesés, hogy a 18. hónap körül a rennin – az anyatejben lévő fehérjék megemésztésére szolgál -, eltűnik.
A szénhidrátok emésztőfolyadéka a ptyalin is csak a baba 1. életévének végén jelenik meg.
(A gyermekgondozásról szóló korai könyvekben azt tanácsolják az anyáknak, hogy rágják meg a kisgyermeknek szánt szilárd táplálékot.)
Mondhatod, hogy kisbabád annyira éhes volt, hogy 5 hónaposan harcolt a szilárd ételért, de valójában nem ez történhetett. A dolog lényege az, hogy van nálatok ez a különös szokás, mi szerint minden egyes nap a törzs összegyűlik egy négyzet alakú (asztal) körül, és furcsa kinézetű dolgokat tömtök a szátokba. A baba csak a törzsi rituálé része szeretett volna lenni. Ne felejtsd el, hogy a baba csak utánozni szeretné a körülötte lévők viselkedését!
Tiéd a döntés, hogy mikor kezdj el kisbabádnak szilárd táplálékot adni, de engedd meg hogy két jó tanáccsal szolgáljak!
1. Ne erőltesd rá az ételt babádra! Kisbabád tudatni fogja veled, amikor már nem kielégítő számára az anyatej. Ilyenkor megnövekedhet érdeklődése a szopás iránt (azonban nem fejlődési ugrás következménye miatt).
2. A helyett hogy etetnéd a gyermekedet, engedd, hogy egyedül egyen! Hagyd, hogy válasszon az etetőszéke tálcájára helyezett ételek közül! (11 gyermek apjaként biztosíthatlak arról, hogy ez sok kosszal jár!)
Ily módon a gyermeked valószínűleg nem fogja túlenni magát, de azt sem eszi, meg ami allergiát okozhat nála.
Itt jegyezném meg, hogy a méz, a mogyoró, a túl édes, túl fűszeres vagy sós ételek nem javasoltak egy baba számára.
Mikor válasszuk el a gyermeket?
Az elválasztási folyamat megkezdődik, amikor az anyatejen kívül, mást is adunk gyermekünknek. A legjobb, ha ezt is lassan tesszük, és úgy, ahogyan azt a szilárd ételekkel, engedjük, hogy gyermekünk tudassa velünk hogy mikor áll készen rá, s hogy ennek sebességét is ő határozza meg.
Az általános hiedelemmel ellentétben, az a gyermek, aki későbbi életkorban választódott el, nem kevésbé függő, mint az, akinél erre korábban került sor. Valójában, a kései elválasztódott gyermek talán függetlenebbnek mondható, mivel mamától való elszakadás a saját döntése volt. Ne hagyd magad befolyásolni a többi anya viselkedése vagy reakciója által – ez gyermeked és a te döntésed.
Az anyatej „fajspecifikus”. A megfelelő mennyiségben minden megtalálható benne, amire a babának szüksége van. Kielégíti a baba testi és érzelmi szükségleteit.
Minden gyermek elválasztódik, amikor már nincs szüksége rá.
Próbáljátok ki, tetszeni fog!
Tedd félre a szoptatással kapcsolatos félelmeidet!
A szoptatás gondolata aggodalommal tölt el? Ha igen, néhány hasznos segítség:
-Az anya számára a szoptatás első 2-3 hete nehéz lehet. Végy egy mély lélegzetet. és nyugi!
-Fontos, hogy a szoptatás időszaka alatt sokat pihenj, mivel ez stimulálja a tejleadó reflex működését.
-A félelem, az aggodalom, vagy a fáradtság akadályoztathatja ezt a reakciót.Találj egy kényelmes, nyugodt helyet a szoptatásra!
Létezik két tévhit:
-a kismellű nők nem képesek elég anyatejet termelni,
-ha a szoptatás kezdetén nincs elég tejed, soha sem leszel képes kielégíteni gyermeked táplálékigényét.
Ezek közül a tévhitek közül egyik sem igaz. Minden terhes nőben, fizikai változás megy végbe a tejcsatornákban, ez megnöveli a mell méretét. Ráadásul minél többet szopik a baba, annál több fog termelődni. Egy újszülött eleinte kb. minden
1-1,5 órában szopik.
bottom of page